דקטון

שיש, שיש למטבח

מה זה דקטון? מה הקשר בין דקטון לשיש למטבח? האם יש לדקטון יתרונות ייחודיים ואיכויות מעניינות? הבה נסקור זאת כעת.

מה זה דקטון?

דקטון זו תרכובת מעניינת של חומרי גלם, המעובדת על ידי אמצעים טכנולוגיים חדישים יחסית. הטכנולוגיה מאפשרת להשפיע באופן מלאכותי, את חומרי הגלם הללו, באופן דומה לכאורה למה שהטבע היה מאפשר לו היו נותנים לתרכובת מסוימת זמן מה כדי להפוך לאבן. או זו לפחות הבנתנו מן הנושא.  כך שזה מעין תהליך מואץ לשינוי צורה, תהליך שבטבע היה יכול לאפשר יצירת אבנים לו הן היו חשופות לטמפרטורות גבוהות וללחץ למשך אלפי שנים. או זו לפחות התיאוריה. כחלק מהתהליך העיבודי החומר שנוצר, דקטון, נוצר עם אפס יכולת לספוג נוזלים, בשונה מאבן או שיש אחר. יתרה מכך, עקב כך שהתהליך מנוהל טכנולוגית, לא אמורים להיות מיקרו-פגמים, המאפשרים מתח או נקודות חלשות במבנה.

ממה דקטון עשוי?

סגן הנשיא של חברת קוסנטינו (cosentino), שזו חברת האם של חברת דקטון העולמית, הביא את מילותיו באחד מהעלונים המפורסמים בנושא ואמר כי מדובר על שילוב של קוורץ, קרמיקה וזכוכית. אותו אדם טען שמדובר במעין סוג היברידי המשלב את הטוב משלל החומרים בשוק המשטחים. מעין סינתזה שכזאת.

מה היתרונות של דקטון?

דקטון, בתור חומר יכול לאפשר מספר איכויות ויתרונות. ראשית, אפשר שתהיה לו עמידות רבה לכתמים, חום וחתכים. חומרים שיווקיים של חברת דקטון אפילו מתארים את החומר כעמיד לחלוטין לשריטות וככזה שלא יכול לקבל סימני שריפה או כתם. כמו גם, ביכולתו להישאר עמיד בפני מים וקרני UV, כך שאפשר לעשות בו שימוש בחוץ, אולי במסגרת מטבחי חוץ. יתרה מכך, לא צריך לאטום אותו באופן תקופתי. כמו גם, עלותו יכולה להיות נמוכה יותר משיש, קוורץ, ושלל חומרים אחרים. ניתן להשתמש בדקטון גם עבור ריצוף, חיפוי בניינים וכיוצא בזה. כמו גם אפשר שתהיה אחריות ארוכת שנים על המוצר.

חסרונות בדקטון

בבדיקות שנעשו בהם הפילו חפצים כבדים על מזנוני מטבח, הרי שהדקטון היה זה שנסדק בקצוות והיה החומר היחיד שהתפצל לחלוטין. ייתכן שיש עניין להתקין דקטון באופן מקצועי בלבד, על פני התקנה עצמאית. לפחות עבור מי שמעוניין בזה.